Miody

Miód rzepakowy

Krystalizuje bardzo szybko w ciągu kilku dni po odebraniu go pszczołom i ma potem kolor biały z odcieniem szarym lub żółtym.. Powodem szybkiego krystalizowania miodu rzepakowego jest obecność w miodzie bardzo dużej ilości glukozy.    Z tego względu polecany jest dla osób cierpiących na choroby sercowe, glukoza zawarta w tym miodzie jest najlepszą odżywką dla mięśni sercowych.

Miód rzepakowy stosuje się do leczenia trzustki, w tym cukrzycy, układu pokarmowego, wątroby i nerek. Podaje się go osobom wymagającym nagłego wzmocnienia. Jest on w tym przypadku bardziej skuteczny od zastrzyku z glukozy. Miody rzepakowe zalicza się do miodów o najdelikatniejszych walorach dietetycznych. Może być stosowany – wręcz zaleca się go osobom ze schorzeniami jamy ustnej, żołądka i dwunastnicy.

Miód wielokwiatowy. 

Pochodzi z kwiatów letnich pól, łąk, lasów i ogrodów. Ze względu na łagodny smak miód wielokwiatowy polecany jest szczególnie dla dzieci. Jest również stosowany w zapobieganiu i leczeniu grypy, chorób przeziębienia, jak również chorób dolnych dróg oddechowych.

Miód akacjowy. 

Jest jasny i przezroczysty. W swoim składzie zawiera dużo fruktozy i dlatego bardzo wolno krystalizuje, nawet po roku. Po skrystalizowaniu jest śnieżnobiały lub jasno-słomkowy. Miód akacjowy wzmacnia układ krążenia, oczyszcza wątrobę, działa uspokajająco, moczopędnie. Zalecany przy schorzeniach nerek, nadkwasocie żołądka oraz zaburzeniach układu pokarmowego.

Miód lipowy. 

Bardzo popularny, smaczny i ceniony przez konsumentów miód o dużym aromacie, woń przypomina zapach kwiatów lipy. Płynny ma kolor jasno-bursztynowy lub zielonkawo-żółty, skrystalizowany ma barwę białożółtą lub złocisto-żółtą. W smaku ostry, lekko gorzkawy. Miód lipowy polecany jest przy grypie, przeziębieniach, kaszlu. Ma silne działanie wykrztuśne. Oprócz tego obniża ciśnienie krwi i działa uspokajająco.

Miód spadziowy. To kolejny wspaniały „antybiotyk” obok miodu lipowego. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i wykrztuśnie. Zawiera aż cztery razy więcej aktywnego biologicznie żelaza niż miody nektarowe, zwiększa odporność organizmu. Szczególnie polecany przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Miód gryczany. 

Po odwirowaniu z plastrów ma kolor ciemno-brunatny, później krystalizując staje się brązowy. Posiada bardzo silny aromat, ostry smak. Podnosi walory smakowe wypiekanych pierników i jest najlepszy do wyrobu miodów pitnych. Zalecany przy chorobach serca, układu krążenia (miażdżyca), przy osłabieniu wzroku, słuchu i pamięci. Zawiera dużo łatwo przyswajalnego magnezu.

Miód wrzosowy. Bardzo cenny i poszukiwany przez klientów miód o silnym aromacie (jakby lasem zapachniało). Ma barwę od bursztynowej do ciemnobrunatnej. Jego charakterystyczną cechą jest naturalna galaretowata konsystencja, która zanika po krystalizacji. Polecany w stanach zapalnych dróg moczowych i gruczołu krokowego, kamicy nerkowej oraz przy zapaleniu jelit i biegunce.

Miód ogórecznikowy. Zalecany jest osobom narażonym na silny stres i wykonującym prace wymagającą dużego wysiłku umysłowego. Specjaliści zalecają pomocniczo miód z ogórecznika osobom cierpiącym na wszelkie alergie, bezsenność i przy kłopotach z wydolnością nerek i wątroby. Ze względu na łagodny smak jest on szczególnie ceniony przez dzieci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co wiemy o miodzie.  Skąd się bierze miód? To chyba wie każdy, nawet najmniejsze dziecko. Wiadomo, że miód jest naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi. Soki nektaru lub spadzi są pobierane przez pszczoły, następnie przerabiane w ulu i wzbogacane między innymi w enzymy wytwarzane przez pszczoły. W plastrach pszczelich miód jest składowany, odparowywany i dojrzewa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miody możemy podzielić na 3 rodzaje: miody nektarowe, powstałe z nektarów kwiatów (np. rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy), miody spadziowe, których źródłem jest spadź, czyli inaczej rosa miodowa – słodka ciecz występującą głównie latem na liściach, igłach, zielonych pędach i gałązkach, a będącą odchodami mszyc, czerwców lub miodówek i innych owadów ssących żywiących się sokami roślinnymi. Spadź jest zbierana przez pszczoły. Są jeszcze miody nektarowo-spadziowe, które powstały z dwóch pożytków: nektarowego i spadziowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Każdy dobry miód pszczeli wcześniej czy później krystalizuje. Najszybciej krystalizują miody wiosenne, zawierające zwiększoną zawartość glukozy (np. miód rzepakowy) już kilkanaście dni po miodobraniu. Długo krystalizują miody o zwiększonej ilości fruktozy (np. miód akacjowy). Miód płynny nosi nazwę patoki, a skrystalizowany nazywamy krupcem. Miód w stanie stałym można doprowadzić z powrotem do płynności bez utraty jego cennych właściwości, wolno podgrzewając go do temp. 42 stopni C.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miód w postaci naturalnego plastra smakuje najlepiej.

Jak spożywać miód?  Ze względów profilaktycznych zaleca się wypicie codziennie 1 łyżeczki miodu rozpuszczonej w szklance letniej wody na godzinę przed posiłkiem (chodzi o to, aby związki biologicznie czynne, enzymy mogły się uaktywnić) nawet 3 razy dziennie. Można również miodem smarować pieczywo i na śniadanie taki zastrzyk energii zawartej w cukrach miodu jest jak najbardziej wskazany.

Dodaj komentarz

Scroll to Top