Pożytki pszczele

Rzepak ozimy jako główny pożytek majowy.

Rzepak jest bardzo popularną rośliną uprawianą w naszym regionie. Początek kwitnienia wypada  najczęściej na początku maja, w tym roku jednak ze względu na przyspieszony okres wiosennego rozwoju żółte pola pojawiły się już 19 kwietnia. Okres kwitnienia rzepaku wynosi około 3 tygodni.       Kwiaty rozkwitają od wczesnych godzin popołudniowych dostarczając pszczołom nektaru i pyłku. Po rozchyleniu …

Rzepak ozimy jako główny pożytek majowy. Read More »

Mniszek pospolity (dmuchawiec).

    W tym roku wszystko szybciej kwitnie. Pojawiły się kwiaty mniszka pospolitego, zwanego też lekarskim lub mleczem. Po południu koszyczki kwiatowe mniszka zamykają się, a w dni deszczowe w ogóle się nie otwierają. Mniszek występuje na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, trawnikach miejskich, ogrodach. Masowo kwitnie w maju. Do dobrego nektarowania wymaga ciepłej pogody. Przybytki dzienne w …

Mniszek pospolity (dmuchawiec). Read More »

Ałycza zwana mirabelką.

Ałycza zwana też mirabelką jest krzewem lub drzewem dorastającym do 5-6 m wysokości, z nisko osadzoną, rozłożystą koroną.  Właśnie teraz rozpoczyna się okres jej kwitnienia. Obsypana jest obficie białymi, pachnącymi kwiatami dostarczającymi cennego  o tej porze roku nektaru dla pszczół. Kwitnie niestety tylko kilka dni. Jeżeli jest sprzyjająca słoneczna pogoda, to pod koroną ałyczy słychać …

Ałycza zwana mirabelką. Read More »

Wierzby – pierwszy ważny pożytek dla pszczół.

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się pożytek z wierzb dający pszczołom pyłek kwiatowy i nektar. Jest on bardzo ważny dla rozwoju rodzin pszczelich w okresie wczesnej wiosny.          Najwcześniejsze gatunki wierzb zakwitają przeważnie na przełomie marca i kwietnia. Dla pszczelarstwa najważniejsze są męskie egzemplarze wierzby kwitnące przed rozwojem liści, kiedy w pasiekach …

Wierzby – pierwszy ważny pożytek dla pszczół. Read More »

Już wiosna.

      Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty… /Marek Grechuta/  

Krokus (szafran).

      Kwitnie bardzo wcześnie, przeważnie w marcu-kwietniu. Nektar jest trudno dostępny dla pszczół, ale chętnie zbierają  pyłek charakteryzujący się najwyższą wartością odżywczą. Szafran wiosenny jest rośliną ozdobną o kwiatach białych, fioletowych i żółtych. W dniu dzisiejszym była słoneczna pogoda, temperatura + 9 stopni w cieniu. Mimo lekkiego wiatru z niektórych uli wylatywały pszczoły. …

Krokus (szafran). Read More »

Na wrzosowisku

Największe wrzosowiska w Polsce występują w Borach Dolnośląskich i zajmują ponad 10 000 ha w nadleśnictwach Świętoszków, Przemków, Chocianów, Bolesławiec, Ruszów i Węgliniec. Miód wrzosowy pochodzący z Borów Dolnośląskich został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Drugi wielki kompleks wrzosowisk występuje na Pojezierzu Drawskim w Nadleśnictwie Borne Sulinowo.Są to wrzosowiska Kłonimskie obejmujące obszar ponad dwóch tysięcy ha. …

Na wrzosowisku Read More »

Pszczoły na gryce

Część naszej pasieki została wywieziona na pola gryki w okolicach Ostródy w celu pozyskania cennego miodu gryczanego. Niestety w naszych stronach nie jest uprawiana, są same rzepaki, pszenica i buraki cukrowe. Gryka jest bardzo dobrą rośliną nektarodajną i pyłkodajną. Wydajność miodowa z 1 ha wynosi średnio ok. 200 kg. Dobrze nektaruje przy dużej wilgotności powietrza …

Pszczoły na gryce Read More »

Przegorzan pospolity

Przegorzan to w Polsce bardzo popularna wśród pszczelarzy roślina miododajna, głównie ze względu na to, że zakwita w okresie bezpożytkowym i jest mało wymagający. Kwitnie w okresie VII-VIIII, wydajność miodowa 450 kg/ha . Doskonale radzi sobie z chwastami, nie trzeba się martwić, że zostanie przez nie zagłuszony. Bardzo chętnie oblatywany w okresie kwitnienia przez pszczoły …

Przegorzan pospolity Read More »

Scroll to Top